Wordtabb Wordtabb

Productivity
Version: 0.1.1
Last Update: 2022-09-19

Overview

Wordtabb is a Chrome extension developed by Muhammet ESER. According to the data from Chrome web store, current version of Wordtabb is 0.1.1, updated on 2022-09-19.
267 users have installed this extension. 7 users have rated this extension with an average rating of 5.00.
developer website: wordtabb.com

Learn new words with ease.

Bilginin hafızada tutulması için tekrar edilmesi gerekir. Bu tekrar bilgi edinilirken oluşturulmuş olan sinir yollarını canlı tutar. Beyin sinir yolları kullanılmadığında o yolları budar ve enerji tasarrufu sağlamaya çalışır, ve bilgi unutulmuş olur. (ayrıca duygusal yoğunluk ve görsel absürtlük içeren bilgilerin sinir yolları da canlı tutulur)
Bilginin sinir ağı hafızadan rastgele bir şekilde kaldırılmaz. Biyolojik bir saat ile bu eylem gerçekleşir. Bu unutma sürecinin nasıl işlediği bugün bilinmekte ve bu unutma süreci “unutma eğrisi” ile ortaya konulmuştur.
Dil öğrenmenin en önemli aşaması kelimelerin ezberlenmesidir.

Bu eklentinin amacı size ezberlemeye çalıştığınız kelimelerin, sizin biyolojik saatinize uyun olarak kalıcı hale getirilmesidir. Kelimeler size belirli periyotlar ile sunulur ve sizden bildiğinizde bildim demenizi ve bilemediğiniz de bilemedim demenizi bekler.
Bu eklentiye kelime girmeniz de oldukça kolaydır. Bir sitede gezinirken çift tıklama ile kelimeyi rahatlıkla alır ve sözlüğünüze eklemiş olursunuz. İsterseniz de direkt tablonuz üzerinden de kelime ekleyebilirsiniz. Siz kelime eklediğinizde ayrıca bir de örnek cümle oluşturulup kelimenin aklınızda daha kolay yer etmesine yardımcı olur.

English;
For information to be retained in memory, it must be repeated. This repetition keeps the neural pathways that were created while acquiring information alive. When the nerve pathways are not used, the brain prunes those pathways and tries to save energy, and the information is forgotten. (also neural pathways of information containing emotional intensity and visual absurdity are kept alive)
The neural network of information is not randomly removed from memory. This action takes place with a biological clock. How this forgetting process works is known today and this forgetting process is revealed by the "forgetting curve".
The most important step in language learning is memorizing words.

The purpose of this plugin is to make the words you are trying to memorize permanent in accordance with your biological clock. The words are presented to you in certain periods and expect you to say you know when you know and to say you didn't know when you don't know.
It is also very easy to enter words in this plugin. While browsing a site, you can easily get the word with a double click and add it to your dictionary. If you want, you can add words directly from your table. When you add a word, an example sentence is also created, helping the word to stick in your mind more easily.

Rating

5.00

7 ratings

Total Installs

267

Information

Last Update

2022-09-19

Current Version

0.1.1

Size

694KiB

Author

Muhammet ESER

Website

wordtabb.com

Category

Productivity

Latest Reviews

See More

avatar Kadir Bay
2022-09-10

kelimeleri belirli aralıklarla tekrar gösteriyor. 1 gün, 2 gün, 1 hafta, 1 ay vb. şeklinde. yazılımcı olarak genelde chrome aktif olarak çalıştığımız için işe yarıyor. siz de gün içinde sık sık tarayıcı kullanıyorsanız deneyin.

avatar Cemal Karabulaklı
2022-09-08

Aradığım uygulama! Bazen okuduğum makalelerde aynı kelimeti defalarca tercüme ediyorum ve ine unutuyorum.

avatar Hüseyin Açıkbaş
2022-09-02

Açıkçası bayağı faydalı buldum. Kelime öğrenmek için denediğim en etkili eklenti diyebilirim. Umarım telefonlar için de app geliştirilir.

avatar pejman kheyri
2022-08-31

Harika bir uygulama, benim işime çok yarıyor.
Teşekkürler.

avatar Kadir Uzun
2022-08-28

this app improves my english vocabulary